Tak jak wszystkie rzeki kończą swój bieg w oceanie, tak wszystkie formy jogi kończą się podniesieniem Kundalini, twórczego potencjału istoty ludzkiej. (Yogi Bhajan)

JOGA KUNDALINI

Joga Świadomości

Joga Kundalini jest uznawana za najbardziej kompleksową ze wszystkich rodzajów jogi. Obejmuje ona wszystkie elementy: ćwiczenia fizyczne, medytacje, modlitwę i techniki oddechowe. Praktyka jogi kundalini obejmuje ponad 8 milionów zestawów ćwiczeń (kryj), wykonywanych dla osiągnięcia określonego efektu. Joga kundalini jest najszybszą drogą osiągnięcia harmonii między ciałem, umysłem i duszą.

Jest to joga dla współczesnych ludzi, którzy mogą skorzystać z efektów tej praktyki w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości. Regularne ćwiczenia dają szybkie i głębokie efekty na wielu poziomach; fizycznym, umysłu i osobowości.

.

Kundalini pochodzi od słowa kundal, które oznacza "kosmyk włosów ukochanego". Odwijanie tego kosmyka jest obudzeniem energii kundalini, potencjału twórczego, który istnieje w każdym człowieku.

Korzyści odczuwalne już na początku praktyki:

  • poprawa zdrowia (praktyka pobudza krążenie, leczy system nerwowy i hormonalny)
  • równowaga emocjonalna
  • zwiększona odporność na stres
  • wewnętrzny spokój i pewność siebie

Praktyka Jogi Kundalini pomaga porzucić stare wzorce, uwolnić się od cierpień z przeszłości, które blokują nas przed byciem tu i teraz oraz przed osiągnięciem pełni naszych możliwości.

Na przestrzeni wieków Joga Kundalini była techniką hermetycznie strzeżoną przez linię mistrzów, dostępną tylko dla wtajemniczonych uczniów.

W 1969 r. Yogi Bhajan przerwał tą długowieczną tradycję sekretu i rozpoczął publiczne nauczanie Jogi Kundalini, ucząc jej przez 36 lat na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. W tym celu utworzył organizację pod nazwą 3HO - Happy, Holy, Healthy Organization, której zadaniem jest kształcenie nauczycieli, a także szerzenie i ochrona technologii Jogi Kundalini w jej niezmienionej formie.