Pranayama (techniki oddechowe)

Oddech jest jednym z podstawowych narzędzi w jodze kundalini.

Mistrzowskie opanowanie oddechu stanowi fundament dla:

  • zdrowia i witalności
  • otwarcia i kreatywności
  • panowania nad nastrojami
  • rozwijania koncentracji

Świadomość oddechu zaczyna się zarówno wraz z rozpoznaniem go zarówno jako niesubtelnego oddechu fizycznego, jak też subtelnej siły życiowej ciała i umysłu (prana).

Oddech jest zarówno niesubtelny, jak i subtelny, jest zarówno automatyczny, jak i świadomy. Używanie i regulowanie oddechu fizycznego doprowadzi do panowania nad słowami i emocjami.

Ilość, jakość i krążenie oddechu tworzy podstawy żywotności i twórczego życia. Większość ludzi nie oddycha prawidłowo, często oddech jest wykonywany płytko, górną częścią klatki piersiowej. Prawidłowy oddech wywołuje stan odprężenia zarówno umysłu jak i ciała.

Nauczenie się tego jak oddychać głęboko i w pełni, jest najprawdopodobniej najbardziej skuteczną drogą do rozwoju wyższej świadomości, poprawy zdrowia, witalności i spójności w naszym życiu.

Stres bowiem, pojawia się wtedy, gdy napięcie mięśniowe lub mentalne nie może powrócić swobodnie do rozluźnionego stanu. Stres powoduje płytkie szybkie oddychanie tylko górną częścią klatki piersiowej, to z kolei prowadzi do chronicznego napięcia i słabych nerwów. Nieprawidłowy szybki i płytki oddech jeszcze zwiększa podatność na stres. Oznacza to, że stworzymy w ten sposób warunki do zaistnienia choroby i kryzysu w jakimś obszarze/układzie naszego ciała.

W naszej strukturze mięśniowej utrzymujemy ogromną ilość napięć i urazów emocjonalnych w postaci blokad, czy nawet pancerzy. W miarę jak zwiększamy ogólną giętkość ciała i powiększamy nasze płuca, nasza wrażliwość zwiększa się a blokady i pancerze słabną.

W praktyce jogi bardzo duże znaczenie ma częstotliwość oddechu. Gdy świadomie zmniejszymy ilość oddechów wykonywanych w ciągu jednej minuty, osiągniemy ogromne korzyści:

8 oddechów na minutę – mamy poczucie odprężenia, uwolnienia od stresu oraz odczuwamy większa mentalną przytomność.

4 oddechy na minutę – intensywnie odczuwamy świadomą przytomność, zwiększoną klarowność widzenia, wrażliwość naszego ciała jest większa. Przysadka i szyszynka zaczynają się komunikować na wyższym poziomie wytwarzać stan medytacyjny.

Oddech jednominutowy – wdech przez 20 sekund, zatrzymanie 20 sekund i wydech przez 20 sekund. Półkule mózgu się harmonizują, następuje wyciszenie obaw, lęków i zmartwień. Otwieramy się na odczuwanie swej obecności i na rozwój intuicji.