Festiwal Jogi Kundalini w 2008r. odbył się pod hasłem "Energia i Witalność".

.

Festiwal Jogi Kundalini we Francji odbywa się co roku od 10 lat w tym samym miejscu niedaleko miasta Blois we Francji.

Każdego roku motywem przewodnim festiwalu jest jedno z dziesięciu ciał.

W tym roku pracowaliśmy nad ósmym ciałem – Ciałem Pranicznym.

Wybrano wibrację ósemki, bo jest rok 2008!

Mistrz Jogi Kundalini - Yogi Bhadżan nauczał, że istota ludzka składa się z dziesięciu ciał; ciała fizycznego, trzech ciał mentalnych i sześciu ciał energetycznych. Każde z ciał ma pewne szczególne dary, które przejawiają się, gdy jest ono silne oraz pewne tendencje do niedoboru, gdy jest ono słabe.

Korzeń każdej choroby istnieje najpierw w jednym z ciał duchowych lub energetycznych zanim przejawi się na zewnątrz. Zatem przez wzmocnienie i zrównoważenie Dziesięciu Ciał, możemy także stać się zdrowsi.

„Gdy zrozumiesz, że jesteś Dziesięcioma Ciałami, będziesz świadom tych Dziesięciu Ciał i będziesz utrzymywał je w równowadze, wtedy cały Wszechświat będzie z Tobą w równowadze” Jogi Bajan

Ósme ciało – Ciało praniczne (CZYSTOŚĆ, ENERGIA)

Czy masz dość energii by wypełnić swoje cele? Czy podchodzisz do życia bez lęku?

Poprzez oddech, ciało praniczne nieustannie przynosi siłę życiową i energię do naszego systemu. Gdy nasze ciało praniczne jest silne, a oddech jest głęboki i rozluźniony, wtedy nic nie jest w stanie wytrącić nas z równowagi. Sami siebie motywujemy i mamy dość energii, by osiągnąć swe cele. Wszelka choroba zaczyna się od nierównowagi w ciele pranicznym. Jeśli nasze ciało praniczne jest słabe, możemy odczuwać nieustanny lęk oraz chroniczne zmęczenie.

.

Klucz do zrównoważenia: pranajama (ćwiczenia oddechowe)

Praca z ciałem pranicznym polegała miedzy innymi na codziennej medytacji z mantrą: PAVAN, PAVAN. Pavan to jest powietrze, oddech niosący pranę, siłę życiową. Jest to Bóg w działaniu. Ta mantra wzmacnia energię praniczną w ciele. Poniżej tekst mantry.

PAVAN PAVAN PAVAN PAVAN

PAR PARA PAVAN GURU

PAVAN GURU WAHE GURU

WAHE GURU PAVAN GURU

W tym roku na Festiwal Jogi Kundalini przybyło 1500 osób z całego świata. Pomimo, że festiwal jest organizowany przez 3HO Eurpope, coraz więcej osób przybywa spoza kontynentu. Z Polskie było 15 osób.

Dzień zaczynał się wcześnie rano – 4.30 poranną praktyką SADHANA. Na śniadanie jedliśmy zupę jarzynową oraz banany i pomarańcze.

W godzinach przedpołudniowych odbywały się zajęcia w grupach językowych (skupiających ludzi z jednego kraju) lub w grupach międzynarodowych. Grupy te były odpowiedzialne za wykonanie jakiegoś zadania/pracy w trakcie trwania festiwalu. Tomek i ja dołączyliśmy do grupy międzynarodowej przygotowującej „ Tantric Snack” (kanapki z warzywami i kotletem sojowym), które były serwowane w trakcie przerwy w warsztatach Białej Tantry.

Była to okazja do poznania i nawiązania kontaktów w trakcie wspólnej pracy z osobami z różnych krajów. Przez wszystkie dni festiwalu uczestniczyliśmy w spotkaniach grupy a przez 3 dni warsztatów białej tantry, przygotowywaliśmy kanapki od 4.00 do 6.30. Tak aby były gotowe przez rozpoczęciem warsztatu o 8:00. W trakcie już samej „karma jogi (praca dobrowolna nie zarobkowa)” śpiewaliśmy mantry, wspieraliśmy się nawzajem w wykonywanych czynnościach, aby pracę wykonać na czas i aby dla nikogo nie zabrakło przekąski.

.

W ciągu dnia odbywały się równolegle warsztaty jogi i medytacji do wyboru. Codziennie był warsztat ogólny dla wszystkich uczestników prowadzony przez doświadczonych nauczycieli jogi kundalini, którzy pobierali nauki bezpośrednio od mistrza Yogi Bajana.

W trakcie całego festiwalu serwowana była dieta oczyszczająca, która ułatwia praktykę jogi, a także przyśpiesza proces oczyszczania organizmu.

Kulminacją festiwalu była trzydniowa praktyka „Białej Tantry”. Festiwal we Francji daje jedyną, raz w roku możliwość uczestniczenia w 3 dniowej grupowej medytacji wykonywanej w parach damsko-męskich na kontynencie europejskim. Zwykle praktyka trwa jeden dzień od godz.8.00 do 18.00.

Medytacje trwały od 15 do 62 min, w tym czasie albo utrzymywaliśmy kontakt wzrokowy z partnerem, albo mieliśmy oczy zamknięte i wewnętrzne skupione wewnątrz sobie.

Medytacjom towarzyszył śpiew mantr lub specjalne techniki oddechowe.

Na zakończenie 3 dniowego warsztatu Białej Tantry udaliśmy się na spacer w grupach 11 osobowych z zamkniętymi/zasłoniętymi oczami po okolicy. Spacer był dla mnie całkowitym poddaniem się i porzuceniem kontroli.

Specjalnym gościem festiwalu był, jak co roku Guru Dev Singh, mistrz technologii uzdrawiania zwanej „Sat Nam Rasayan”. Guru Dev Singh uczył się uzdrawiania bezpośrednio od mistrza Yogi Bajana w milczeniu przez 6 lat. Aktualnie prowadzi on kursy i warsztaty na całym świecie.

Już po jednym warsztacie odczuwalne są procesy uzdrawiające w ciele fizycznym jak i w innych ciałach: mentalnych i energetycznych.

Zapraszam do udziału w Festiwali w przyszłym roku.

Barbara Maziarska (Har Anand Kaur)